Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX

i Salon Optyczny

w Radlinie

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 888 758

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 731 888 298

Email: optyk.okolux@gmail.com

ADRES

OKOLUX w Radlinie

ul. Rybnicka 64

44-310 Radlin

pokaż trasę dojazdu

 

OKOLUX w Katowicach

ul. Braci Mniejszych 4/2

40-754 Katowice

pokaż trasę dojazdu

 

Zasady ochrony prywatności

 

Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
i Salon Optyczny
w Katowicach

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00

Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 373 033

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 533 653 303

Email: okolux.katowice@gmail.com

 

Rejestracja: Radlin 533 888 758 Katowice 533 373 033

REJESTRACJA

UMÓW WIZYTĘ

Kontakt i rejestracja telefoniczna

tel. 533 888 758
mail: cokokolux@gmail.com

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

Tak jak piłka do gry w nogę utrzymuje swój kształt dzięki ciśnieniu powietrza panującego w jej wnętrzu tak oko, aby mogło prawidłowo funkcjonować i przewodzić promienie światła, musi być odpowiednio napięte, czyli musi mieć właściwe ciśnienie wewnątrzgałkowe. To ciśnienie zapewnia oku płyn, tzw. ciecz wodnista, która nieustannie w oku przepływa z miejsca jego produkcji do miejsca wchłaniania. Niesie ona ze sobą także substancje odżywcze i tlen, a zabiera substancje zbędne i dwutlenek węgla. Czasami jednak dochodzi w oku do zaburzenia odpływu tego płynu i wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Taki przewlekły wzrost ciśnienia w oku może doprowadzić do uszkodzenia jego struktur, z których najbardziej wrażliwą jest nerw wzrokowy. Schorzenie to nosi nazwę jaskry i jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnej ślepoty na świecie.

Przyjmuje się, że prawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego wynoszą między 10 a 21 mmHg. Jednakże bezpieczna wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego to taka, przy której nie postępuje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Zatem u jednego pacjenta wartość ta będzie wynosiła poniżej 18 mmHg, a u innego poniżej 14 mmHg. Wynika to za faktu, że oprócz ciśnienia w oku, także inne czynniki mogą się przyczyniać do wystąpienia jaskry. Wśród nich ważne są cznniki naczyniowe, niedokrwienne, wiek, genetyczne. Jeśli u kogoś z członków rodziny występuje jaskra to jest to także czynnik zwiększający ryzyko pojawienia się jaskry u pacjenta.

Czy miała(e)ś kiedyś badane ciśnienie w oku? To badanie, czyli tzw. tonometria, jest bezbolesne. W naszej Klinice przeprowadzamy go za pomocą najnowszej generacji** urządzenia iCare, który umożliwia bardzo dokładny cyfrowy pomiar ciśnienia w oku oraz wysoki komfort badania. Urządzenie to jest dokładniejsze niż urządzenia wykorzystujące podmuch powietrza do pomiaru. Badanie nie wymaga znieczulenia oka. Z tego powodu badanie małych dzieci jest równie łatwe i bezstresowe jak dorosłych. Do badania używamy jednorazowych sond, które zapewniają pełne bezpieczeństwo i chronią pacjenta przed ewentualnymi infekcjami, które mogą być przeniesione przez urządzenia starszej generacji i urządzenia wykorzystujące podmuch powietrza.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe, tak jak i ciśnienie ogólne, ulega wahaniom dobowym. U większości ludzi najwyższe jest w godzinach przedpołudniowych. Jednakże w jaskrze prawidłowy rytm dobowy ciśnienia wewnątrzgałkowego może być zaburzony. Dlatego też w niektórych przypadkach warto jest zbadać ciśnienie wewnątrzgałkowe o różnych porach dnia i wykreślić tzw. krzywą dobową ciśnienia wewnątrzgałkowego (patrz niżej na przykładową krzywą ciśnienia wykreślaną dla pacjenta w naszej Klinice). Nasz lekarz, na podstawie tej krzywej, będzie mógł dobrać leczenie indywidualnie do zachowania się ciśnienia wewnątrzgałkowego danego pacjenta. Zapewni to lepszą kontrolę choroby i zwiększy szanse na zatrzymanie jaskry.

Diagnozę może postawić jedynie okulista po wnikliwym badaniu uwzględniającym przede wszystkim badanie dna oka, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badaniach dodatkowych. Głównym parametrem monitorowanym w jaskrze jest ciśnienie wewnątrzgałkowe. Niekiedy niezbędny staje się zabieg laserowy lub chirurgiczny.

Przyjmuje się, że prawidłowe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego wynoszą między 10 a 21 mmHg. Jednakże bezpieczna wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego to taka, przy której nie postępuje uszkodzenie nerwu wzrokowego. Zatem u jednego pacjenta wartość ta będzie wynosiła poniżej 18 mmHg, a u innego poniżej 14 mmHg. Wynika to za faktu, że oprócz ciśnienia w oku, także inne czynniki mogą się przyczyniać do wystąpienia jaskry. Wśród nich ważne są czynniki naczyniowe, niedokrwienne, wiek, genetyczne. Jeśli u kogoś z członków rodziny występuje jaskra to jest to także czynnik zwiększający ryzyko pojawienia się jaskry u pacjenta.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe

Ciśnienie oka czyli tzw. ciśnienie wewnątrzgałkowe.