Email: cokokolux@gmail.com
Email: optyk.okolux@gmail.com
OKOLUX w Radlinie
ul. Rybnicka 64
44-310 Radlin
OKOLUX w Katowicach
ul. Braci Mniejszych 4/2
40-754 Katowice
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 10:00-21:00
Email: cokokolux@gmail.com
Email: okolux.katowice@gmail.com
Kontakt i rejestracja telefoniczna
tel. 533 373 033
mail: cokokolux@gmail.com
Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
ul. Braci Mniejszych 4, 40-754 Katowice
ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin
ORTOKERATOLOGIA - CO TO JEST?
Ortokeratologia jest metodą korekcji i kontroli krótkowzroczności oraz astygmatyzmu, czyli wad wzroku, które nie pozwalają widzieć ostro z większych odległości. Wada wzroku nawet do -4,5D krótkowzroczności oraz do maksymalnie -1,5D astygmatyzmu może być z powodzeniem korygowana ortosoczewkami. Podczas snu ortosoczewki zmieniają kształt rogówki, zapewniając idealne widzenie w ciągu dnia. Innymi słowy, śpisz w soczewkach, a w dzień dobrze widzisz bez soczewek i okularów.
Dla kogo?
Ortokorekcję zaleca się przede wszystkim dzieciom oraz młodzieży z krótkowzrocznością i astygmatyzmem, ponieważ ta metoda poza korygowaniem wady wzroku, przyczynia się do jej do jej zahamowania. Podczas stosowania okrotkorekcji wada wzroku narasta o około 50% wolniej, lub nie narasta w ogóle - co pokazało wiele prac naukowych.
Zalety stosowania ortokorekcji
* idealne widzenie w ciągu dnia bez soczewek I okularów – możliwość uprawiania sportów, pływania, pracy w zapyleniu itp.
* hamowanie postępu rozwoju wady wzroku
* brak konieczności stosowania korekcji okularowej/soczewkowej w trakcie dnia
* odwracalność zmian na rogówce
* korekcja wady w trakcie snu
* bez problemu możliwe jest stosowanie ortosoczewek u dzieci
* minimalna inwazyjność
Przeciwwskazania:
Niestety, nie każdy chętny może zakwalifikować się do ortokorekcji. Przeciwwskazaniami są:
* Stany zapalne powiek i brzegów powiek.
* Zmiany zwyrodnieniowe rogówki.
* Choroby degeneracyjne oczu np. stożek rogówki.
* Zakażenia rogówki na tle wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym.
* Choroby ogólne oczu: zaćma, jaskra, stożek rogówki.
* Blizny po urazach rogówki, spojówki lub powiek.
* Zespół lub objawy suchego oka.
Jak zacząć przygodę z ortosoczewkami?
W Centrum Okulistyki OKOLUX wszystkie wizyty, zarówno kwalifikacyjne, jak i kontrolne przeprowadzane są przez lekarza okulistę - jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków, gdzie przez cały proces leczenia nad Twoim wzrokiem czuwa lekarz okulista (w innych ośrodkach większość wizyt po doborze soczewek jest wykonywana przez optometrystów). Podczas pierwszej wizyty, na którą poświęca się 40 minut, zaczynamy od wywiadu z pacjentem oraz z jego rodzicami/opiekunami. W kolejnym kroku wykonujemy kompleksowe badania wzroku - badanie refrakcji, badanie ostrości wzroku, badania przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, badanie dna oka, tonometrię, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz topografię rogówki z uwzględnieniem pachymetrii (grubości rogówki). Po wykonaniu badań oceniamy wskazania i przeciwwskazania do zastosowania tej metody. Przy braku przeciwwskazań wizyta obejmuje także dobór soczewek ortokeratologicznych (dobór soczewek z zastosowaniem soczewek próbnych - na ich podstawie zamawia się soczewki właściwe z mocą pacjenta) wraz z nauką ich zakładania. Koszt wizyty kwalifikacyjnej oraz soczewek opisane są w cenniku. Soczewki zwykle wystarczają na 2 lata. Na zakończenie wizyty pobierana jest zaliczka za dwie soczewki.
Uwaga! W ramach przygotowań do badania kwalifikacyjnego należy zrezygnować z jakiejkolwiek korekcji kontaktowej na kilka dni przed wizytą u okulisty. Miękkie soczewki kontaktowe najlepiej zaprzestać nosić 2-3 dni wcześniej, twarde – około 10 dni przed badaniem.
Jak wyglądają wizyty kontrolne?
Na pierwszej wizycie kontrolnej pacjent dokonuje odbioru soczewek ortokeratologicznych - odbywa się ona około miesiąc po ich doborze, ze względu na czas ich oczekiwania. Lekarz prowadzący przypomina i uczy jak poprawnie założyć i ściągnąć soczewki oraz informuje, jak wygląda ich pielęgnacja i stosowanie (dla pacjentów nigdy nie noszących soczewek).
Kolejna wizyta kontrolna odbywa się po około tygodniu stosowania soczewek ortokeratologicznych. Lekarz prowadzący ocenia wtedy zmiany kształtu rogówki jakie nastąpiły oraz ogólny stan oka. Lekarz sprawdza również dopasowanie soczewki oraz warunki wzrokowe pacjenta.
Następne wizyty kontrolne odbywają się kolejno po miesiącu, później po 3 miesiącach, a potem już co pół roku - wszystkie wyglądają identycznie, jak pierwsza wizyta po stosowaniu soczewek. W cenę wizyt wliczone jest badanie na topografie rogówkowym Pentacam.
Należy podkreślić, że powyższy harmonogram wizyt jest ogólnym nakreśleniem schematu leczenia za pomocą soczewek ortokeratologicznych. W niektórych przypadkach (np. niestandardowe zachowanie się oka przy doborze) schemat wizyt kontrolnych może zostać zmodyfikowany przez lekarza.
Zachęcamy do stosowania tej metody korygowania i hamowania krótkowzroczności! Pamiętaj, że im bardziej zahamujesz postęp wady u swojego dziecka, tym lepszy wzrok będzie ono miało w wieku dorosłym.
Cennik ortokeratologii znajdziesz klikając tutaj