ORTOKERATOLOGIA – metoda korekcji krótkowzroczności i zatrzymania postępu wady wzroku

 

ORTOKERATOLOGIA - CO TO JEST?

Ortokeratologia jest metodą korekcji i kontroli krótkowzroczności oraz astygmatyzmu, czyli wad wzroku, które nie pozwalają widzieć ostro z większych odległości. Wada wzroku nawet do -6,00 D krótkowzroczności oraz do maksymalnie -2,75 D astygmatyzmu może być z powodzeniem korygowana ortosoczewkami. Podczas snu ortosoczewki zmieniają kształt rogówki, zapewniając idealne widzenie w ciągu dnia. Innymi słowy, śpisz w soczewkach, a w dzień dobrze widzisz bez soczewek i okularów.

Dla kogo?

Ortokorekcję zaleca się przede wszystkim dzieciom oraz młodzieży z krótkowzrocznością i astygmatyzmem, ponieważ ta metoda poza korygowaniem wady wzroku, przyczynia się do jej do jej zahamowania. Podczas stosowania okrotkorekcji wada wzroku narasta o około 50% wolniej, lub nie narasta w ogóle - co pokazało wiele prac naukowych.

Zalety stosowania ortokorekcji

* idealne widzenie w ciągu dnia bez soczewek I okularów – możliwość uprawiania sportów, pływania, pracy w zapyleniu itp.
* hamowanie postępu rozwoju wady wzroku
* brak konieczności stosowania korekcji okularowej/soczewkowej w trakcie dnia
* odwracalność zmian na rogówce
* korekcja wady w trakcie snu
* bez problemu możliwe jest stosowanie ortosoczewek u dzieci
* minimalna inwazyjność

 

Przeciwwskazania:

 

Niestety, nie każdy chętny może zakwalifikować się do ortokorekcji. Przeciwwskazaniami są:

 

* Stany zapalne powiek i brzegów powiek.
* Zmiany zwyrodnieniowe rogówki.
* Choroby degeneracyjne oczu np. stożek rogówki.
* Zakażenia rogówki na tle wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym.
* Choroby ogólne oczu: zaćma, jaskra, stożek rogówki.
* Blizny po urazach rogówki, spojówki lub powiek.
* Zespół lub objawy suchego oka.

 

Jak zacząć przygodę z ortosoczewkami?

W Centrum Okulistyki OKOLUX wszystkie wizyty, zarówno kwalifikacyjne, jak i kontrolne przeprowadzane są przez lekarza okulistę - jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków, gdzie przez cały proces leczenia nad Twoim wzrokiem czuwa lekarz okulista (w innych ośrodkach większość wizyt po doborze soczewek jest wykonywana przez optometrystów). Podczas pierwszej wizyty, na którą poświęca się 40 minut, zaczynamy od wywiadu z pacjentem oraz z jego rodzicami/opiekunami. W kolejnym kroku wykonujemy kompleksowe badania wzroku - badanie refrakcji, badanie ostrości wzroku, badania przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, badanie dna oka, tonometrię, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz topografię rogówki z uwzględnieniem pachymetrii (grubości rogówki). Po wykonaniu badań oceniamy wskazania i przeciwwskazania do zastosowania tej metody. Przy braku przeciwwskazań wizyta obejmuje także dobór soczewek ortokeratologicznych (dobór soczewek z zastosowaniem soczewek próbnych - na ich podstawie zamawia się soczewki właściwe z mocą pacjenta) wraz z nauką ich zakładania. Koszt wizyty kwalifikacyjnej wynosi 400zł. Soczewki zwykle wystarczają na 2 lata. Na zakończenie wizyty pobierana jest zaliczka 1000zł za dwie soczewki (koszt całkowity to 2000zł za parę soczewek). Koszt ten obejmuje również 3 wizyty gratisowe: pierwszą po odebraniu soczewek z nauką zakładania, drugą - po pierwszej nocy przespanej w soczewkach i trzecią wizytę - po tygodniu od początku używania soczewek.

Uwaga! W ramach przygotowań do badania kwalifikacyjnego należy zrezygnować z jakiejkolwiek korekcji kontaktowej na kilka dni przed wizytą u okulisty. Miękkie soczewki kontaktowe najlepiej zaprzestać nosić 2-3 dni wcześniej, twarde – około 10 dni przed badaniem.

 

Jak wyglądają wizyty kontrolne?

Na pierwszej wizycie kontrolnej pacjent dokonuje odbioru soczewek ortokeratologicznych - odbywa się ona około miesiąc po ich doborze, ze względu na czas ich oczekiwania. Lekarz prowadzący przypomina i uczy jak poprawnie założyć i ściągnąć soczewki oraz informuje, jak wygląda ich pielęgnacja i stosowanie. Ta wizyta jest całkowicie bezpłata, ponieważ wchodzi w skład wizyty, podczas której dobierano soczewki.

 

Druga wizyta kontrolna odbywa się po 1. dniu stosowania soczewek ortokeratologicznych.  Lekarz prowadzący ocenia wtedy zmiany kształu rogówki jakie nastąpiły oraz ogólny stan oka. Lekarz sprawdza również dopasowanie soczewki oraz warunki wzrokowe pacjenta. Taka sama wizyta ma miejsce po tygodniu noszenia soczewek. Wizyty po 1. dniu i po 1. tygodniu są bezpłatne.

 

Następne wizyty kontrolne odbywają się kolejno po miesiącu, później po 3 miesiącach, a potem już co pół roku - wszystkie wyglądają identycznie, jak pierwsza wizyta po stosowaniu soczewek. Koszt każdej z tych wizyt kontrolnych to 200 zł. 

 

Zachęcamy do stosowania tej metody korygowania i hamowania krótkowzroczności! Pamiętaj, że im bardziej zahamujesz postęp wady u swojego dziecka, tym lepszy wzrok będzie ono miało w wieku dorosłym.

UMÓW WIZYTĘ

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX

ul. Braci Mniejszych 4, 40-754 Katowice

ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

Kontakt i rejestracja telefoniczna

tel. 533 373 033
mail: cokokolux@gmail.com

UMÓW WIZYTĘ

REJESTRACJA

Rejestracja: Radlin 533 888 758 Katowice 533 373 033

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
i Salon Optyczny
w Katowicach

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00

Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 373 033

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 731 888 298

Email: optyk.okolux@gmail.com

 

ADRES

OKOLUX w Radlinie

ul. Rybnicka 64

44-310 Radlin

pokaż trasę dojazdu

 

OKOLUX w Katowicach

ul. Braci Mniejszych 4/2

40-754 Katowice

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX

i Salon Optyczny

w Radlinie

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 888 758

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 731 888 298

Email: optyk.okolux@gmail.com