Co to są i do czego służą INTACSy?

Pierścienie śródrogówkowe mogą zaoferować ulgę osobom cierpiącym na stożek rogówki, a także pacjentom z łagodną krótkowzrocznością (do -4,00D).

Pierścienie wewnątrzgałkowe (INTACS lub Ferrara) to przezroczyste i cienkie implanty umieszczane na obwodzie rogówki przez mikrochirurga  i wykonywane jako zabieg ambulatoryjny. Zmieniają one krzywiznę rogówki od wewnątrz, wzmacniając naturalny kształt oka, aby skorygować krótkowzroczność i astygmatyzm.

U osób ze stożkiem rogówki pierścienie są używane do normalizacji kształtu rogówki w jak największym stopniu w celu poprawy widzenia okularami lub soczewkami kontaktowymi.

 

Jak działają pierścienie śródrogówkowe?

Pierścienie śródrogówkowe (Ferrara/INTACS) zmieniają i spłaszczają naturalny kształt rogówki, aby umożliwić promieniom świetlnym skupienie się bliżej siatkówki, poprawiając w ten sposób widzenie.

Aby zrozumieć, w jaki sposób pierścienie śródrogówkowe zapewniają dobre widzenie, wyobraź sobie namiot z kopulastego wierzchołka, o kształcie podobnym do kształtu rogówki. Jeśli boki namiotu są wysunięte na zewnątrz, góra lekko się spłaszcza. W ten sam sposób dochodzi do spłaszczenia stożka rogówki po implantacji pierścienia. Kiedy implanty INTACS lub Ferrara są umieszczane na obwodzie (bokach) rogówki (poza istotną centralną strefą optyczną umożliwiającą widzenie), delikatnie przekształcają środek lub szczyt rogówki.

 

Przed zabiegiem

Obowiązkowe jest dokładne przedoperacyjne badanie wzroku, aby ustalić, czy twoje oczy są zdrowe i odpowiednie do tej procedury. Twoje badanie będzie obejmować różne standardowe oraz zaawansowane badania okulistyczne.

Zabieg

Sama procedura zajmie około 15 minut na oko, ale zaplanuj co najmniej dwie godziny na pobyt.

Przygotowanie: Oko jest znieczulane za pomocą kropli znieczulających. Powieki na czas zabiegu są unieruchomione, aby zapobiec mruganiu.

Krok 1: Laser femtosekundowy służy do tworzenia nacięcia 1 mm i wytworzenia kanałów w rogówce.

Krok 2: Pierścienie śródrogówkowe (Ferrara/INTACS) są następnie wprowadzane do kanałów jeden po drugim. Oko jest ustabilizowane, a pierścienie umieszczone we właściwej pozycji.

Rogówka składa się z kilku warstw. Tworzenie przestrzeni dla pierścieni śródrogówkowych za pomocą lasera jest jak oddzielenie dwóch stron na tyle, aby stworzyć przestrzeń (kieszonkę), w którą będzie można wsunąć pierścień.

INTACS delikatnie zmienia kształt krzywizny rogówki, tak aby promienie świetlne skupiały się prawidłowo na siatkówce. Obiekty w oddali, które kiedyś wydawały się rozmyte, stają się ostre i wyraźne.

 

Po zabiegu

Możesz mieć uczucie szorstkości w oczach przez kilka godzin i być może lekkie podrażnienie przez dzień lub dwa. W przypadku stożka rogówki poprawa wzroku trwa dłużej i może potrwać do kilku miesięcy. Możesz nadal potrzebować soczewek kontaktowych lub okularów, aby dobrze widzieć. Głównym celem zabiegu wszczepienia pierścieni śródrogówkowych jest regularyzacja kształtu rogówki, by wada wcześniej niemożliwa do skorygowania stała się wadą "korygowalną" za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

Po zabiegu wskazane jest stosowanie kropli przez kilka tygodni oraz wizyty kontrolne.

Wielu pacjentów przychodzi na operację laserową oka (FemtoLasik, Lasek, SmartSurfACE), jednak okazuje się, że nie kwalifikują się do zabiegu, ponieważ mają stożek rogówki, który czasami jest subtelny. Implanty pierścieniowe INTACS lub Ferrara mogą być dobrą opcją w zależności od ciężkości stożka rogówki. Twój mikrochirurg okulista po kilku badaniach wskaże, czy twoje oko jest odpowiednie.

Celem wszczepienia pierścieni INTACS lub Ferrara jest uzyskanie lepszego widzenia, natomiast skorygowanie wady w pełni nie zawsze jest możliwe. Dzięki pierścieniom możliwa jest poprawa zdolności pacjenta do tolerowania okularów i soczewek kontaktowych oraz uzyskanie przez to lepszego widzenia. Wielu pacjentów w przebiegu stożka rogówki przestało tolerować soczewki i tradycyjnie jedyną opcją był przeszczep rogówki. Wszczepienie pierścieni śródrogówkowych z pewnością może opóźnić operację przeszczepu. To, czy procedura całkowicie umożliwia uniknięcie przeszczepu, nie zostało jeszcze zbadane.

Należy podkreślić, że odzyskiwanie wzroku w stożku rogówki po implantacji pierścieni może się znacznie różnić w zależności od oka. Ogromne wahania zachodzą wcześnie, a następnie widzenie stopniowo stabilizuje się, a wielu pacjentów uzyskuje doskonałe widzenie za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Pamiętaj: Wszczepienie pierścieni śródrogówkowych to nie jest laserowa korekcja wady wzroku, gdzie powrót do dobrego widzenia jest szybki! Należy się zatem liczyć z tym, że stopniowa poprawa widzenia po wszczepieniu pierścieni następuje nawet w okresie około 6 miesięcy od zabiegu.

Warto zaznaczyć, ze pierścienie INTACS są jedynymi pierścieniami dopuszczonymi przez FDA do wszczepienia na terenie USA (gdzie stosuje się najbardziej surowe kryteria dopuszczenia produktów medycznych do obrotu).

Zobacz poniżej na filmie, jak działają INTACSY. Cennik wszczepienia INTACSów znajdziesz tutaj

UMÓW WIZYTĘ

Kontakt i rejestracja telefoniczna

tel. 533 373 033
mail: cokokolux@gmail.com

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX

ul. Braci Mniejszych 4, 40-754 Katowice

ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

INTACS – pierścienie śródrogówkowe jako nowoczesny zabieg leczenia stożka rogówki

Rejestracja: Radlin 533 888 758 Katowice 533 373 033

REJESTRACJA

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX

i Salon Optyczny

w Radlinie

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 888 758

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 731 888 298

Email: optyk.okolux@gmail.com

ADRES

OKOLUX w Radlinie

ul. Rybnicka 64

44-310 Radlin

pokaż trasę dojazdu

 

OKOLUX w Katowicach

ul. Braci Mniejszych 4/2

40-754 Katowice

pokaż trasę dojazdu

 

Zasady ochrony prywatności

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
i Salon Optyczny
w Katowicach

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00

Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 373 033

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 533 653 303

Email: okolux.katowice@gmail.com