Zaćma

Zabiegi usuwania zaćmy

Zaćma to inaczej zmętniała soczewka w oku, która ogranicza dostęp światła do wnętrza oka (ściślej siatkówki). Jest najczęstszą przyczyną odwracalnej ślepoty na świecie. W bardzo początkowych stadiach nie wymaga leczenia lecz jedynie obserwacji. Jednakże gdy dochodzi do pogorszenia widzenia, utrudnienia w funkcjonowaniu codziennym, czytaniu, pracy itp. zalecane jest jej leczenie.

"Złotym standardem" w leczeniu zaćmy jest operacja fakoemulsyfikacji, czyli rozbicia zmętniałej soczewki z zastosowaniem ultradźwięków, a następnie wszczepieniu do oka sztucznej soczewki umożliwiającej widzenie. Jest to obecnie jeden z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgiczych i umożliwia w większości przypadków przywrócenie pacjentowi widzenia. Zabieg nie boli i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym (żel znieczulający), dlatego też nie ma ryzyka związanego z powikłaniami dotyczącymi znieczulenia ogólnego. Zabieg zwykle trwa 15 do 20 minut. Można go zatem przeprowadzić nawet u chorych, którzy cierpią na poważne schorzenia ogólne. Lekarz w naszej Klinice dokona kwalifikacji do zabiegu, odpowie szczegółowo na pytania dotyczące tego jak przebiega zabieg, jak się do niego przygotować i jak wygląda leczenie pozabiegowe, a także zaleci, które leki pacjent powinien przyjmować, a które są przeciwwskazane do operacji zaćmy. Następnie wystawi skierowanie do operacji zaćmy, także w ramach kontraktu z NFZ.

Należy podkreślić, że pomimo dostępnych na rynku leków na zaćmę, ich skuteczność jest wątpliwa i brak przekonujących dowodów, by leki te odwracały zmętnienie soczewki. W większości przypadków są stosowane w początkowym stadium zaćmy, by spowolnić postęp choroby.

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

Kontakt i rejestracja telefoniczna

tel. 533 888 758
mail: cokokolux@gmail.com

UMÓW WIZYTĘ

REJESTRACJA

Telefon: 533 888 758

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
i Salon Optyczny
w Katowicach
- otwarcie w czerwcu

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00

Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 373 033

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 731 888 298

Email: optyk.okolux@gmail.com

 

ADRES

OKOLUX w Radlinie

ul. Rybnicka 64

44-310 Radlin

pokaż trasę dojazdu

 

OKOLUX w Katowicach

ul. Braci Mniejszych 4/2

40-761 Katowice

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX

i Salon Optyczny

w Radlinie

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 888 758

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 731 888 298

Email: optyk.okolux@gmail.com