Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX

i Salon Optyczny

w Radlinie

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 888 758

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 731 888 298

Email: optyk.okolux@gmail.com

ADRES

OKOLUX w Radlinie

ul. Rybnicka 64

44-310 Radlin

pokaż trasę dojazdu

 

OKOLUX w Katowicach

ul. Braci Mniejszych 4/2

40-754 Katowice

pokaż trasę dojazdu

 

Zasady ochrony prywatności

 

Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
i Salon Optyczny
w Katowicach

 

Godziny otwarcia:

Pon-Pt: 10:00-21:00

Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
 

Rejestracja: 533 373 033

Email: cokokolux@gmail.com

Salon Optyczny: 533 653 303

Email: okolux.katowice@gmail.com

 

UMÓW WIZYTĘ

Rejestracja: Radlin 533 888 758 Katowice 533 373 033

REJESTRACJA

<< POWRÓT DO BLOGA

07 stycznia 2022

Sztuczna tęczówka

Wszczep sztucznej tęczówki dla pacjentów z aniridią, tzn. beztęczówkowością (w przypadku pourazowych braków lub ubytków tęczówki oraz w przypadku wrodzonej beztęczówkowości). Sztuczna tęczówka to implant medyczny, który jest wprowadzany do oka jako zamiennik uszkodzonej tęczówki. Jest produkowany na zamówienie dla każdego pacjenta i jest precyzyjnie modelowany na wyglądzie naturalnej tęczówki.

 

Zaburzenia spowodowane beztęczówkowością (aniridią):

- osłabiona ostrość wzroku

- zwiększona wrażliwość na światło

- zmniejszona głębia ostrości

- negatywny wpływ na jakość życia

- defekt kosmetyczny dla pacjenta

 

Wszczep sztucznej tęczówki to najlepsze rozwiązanie dla pacjentów z beztęczówkowością całkowitą lub częściową, gdyż przywrócona zostaje naturalna funkcja przysłony oka, a jakość widzenia znacznie się poprawia. W większości przypadków oko z implantem trudno odróżnić od zdrowego oka.

Uwaga

Implant sztucznej tęczówki jest dostępny tylko w przypadku operacji związanych ze wskazaniami medycznymi, a nie do zastosowań wyłącznie w celu zmiany koloru. Został opracowany do implantacji w tylnej komorze oka w miejscu położenia naturalnej tęczówki i nie nadaje się do umieszczenia w przedniej komorze. Zdecydowanie zaleca się jego wszczepienie dopiero po usunięciu naturalnej soczewki i wszczepieniu soczewki sztucznej.

 

Co to jest aniridia i jakie są konsekwencje dla osób dotkniętych chorobą?

Jeśli naturalna tęczówka jest częściowo uszkodzona lub całkowicie jej brakuje, stan ten określa się jako aniridia. Oprócz nabytych wad tęczówki, aniridia może być również wrodzona.
Wadliwa tęczówka poważnie upośledza wzrok pacjentów, ponieważ brakuje naturalnej tęczówki. W zdrowym oku tęczówka kontroluje padanie światła, dostosowując średnicę źrenicy do warunków oświetleniowych: im jaśniej, tym mocniej źrenica się kurczy. W ten sposób można łatwo dostrzec kontrasty między jasnymi i ciemnymi przedmiotami w pomieszczeniu. Wpływa również na głębię ostrości, obszar, w którym obiekty w pobliżu i nieco dalej są widoczne ostro w tym samym czasie. Jeśli brakuje tęczówki, światło może dostać się do oka prawie bez przeszkód. Pacjenci dotknięci tym schorzeniem odczuwają silne odblaski nawet w normalnym świetle dziennym i są bardzo wrażliwi na światło. Ponadto kontrasty są mniej zauważalne, a głębia ostrości jest zmniejszona. Brak tęczówki lub jej ubytek może negatywnie wpływać na wygląd osobisty.

 

 

Jakie opcje leczenia są dostępne dla aniridii?

Niepokojące odblaski spowodowane wadą tęczówki można tymczasowo zminimalizować za pomocą okularów przeciwsłonecznych lub soczewek kontaktowych. Jednak w aniridii leczenie oka implantem medycznym jest często jedyną odpowiednią trwałą opcją. W krótkim zabiegu chirurgicznym wadliwa tęczówka jest rekonstruowana za pomocą implantu tęczówki, który przywraca naturalną funkcję otworu źrenicznego, ale rozmiar źrenicy zawsze pozostaje taki sam. Składany implant przywraca zarówno funkcjonalność wizualną, jak i estetyczny wygląd tęczówki.

Dodatkowe informacje:

  • implant wykonywany jest na zamówienie;
  • przeznaczony do korekcji całkowitej lub częściowej aniridii;
  • indywidualne dopasowanie koloru implantu (na podstawie zdjęcia);
  • implant zwijany: cięcie 2.5 - 3.2 mm;
  • możliwość regulacji rozmiaru oraz dostosowania go do ubytków tęczówki istniejących w oku;
  • możliwość wszczepienia implantu sztucznej tęczówki z wbudowaną soczewką sztuczną w przypadku jednoczasowej operacji zaćmy

 

Jaka jest procedura leczenia?

Dla pacjentów kwalifikujących się do tej procedury wykonuje się kolorowe zdjęcia wadliwej resztkowej tęczówki i istniejącej zdrowej tęczówki drugiego oka. Eksperci używają tych szablonów do precyzyjnego przeniesienia wzoru kolorów na implant. Jeśli w ogóle nie ma tęczówki, kolor oczu można zaprojektować zgodnie z dowolnie wybranym zdjęciem dowolnej tęczówki - na przykład krewnego lub wg wzornika.

Wprowadzenie implantu zwykle odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zwinięty silikonowy krążek wkłada się przez około 3 mm nacięcie na krawędzi rogówki, a następnie rozkłada i mocuje w oku. Gdy tylko opatrunek ochronny zostanie usunięty z oka po operacji, wynik zabiegu jest widoczny, a nowa tęczówka może przyjąć funkcję ograniczającą światło. Przy zdefiniowanym rozmiarze źrenicy implant tęczówki oferuje dobry kompromis między widzeniem w dzień i w nocy. Wrażliwość na światło jest znacznie zmniejszona, a głębia ostrości poprawiona. Kontrasty i niuanse kolorystyczne stają się bardziej wyraźne.

Cennik zabiegów z wszczepieniem sztucznej tęczówki znajdziesz tutaj. Zabiegi wszczepienia sztucznej tęczówki nie są refundowane przez NFZ. W Europie zachodnie i Stanach Zjednoczonych cena zabiegu wynosi od 8 tys. dolarów lub euro. Pomimo tego, że wszczepiamy implant dokładnie taki sam jak w krajach zachodnich, cena zabiegu w Polsce jest dwukrotnie niższa. Wszczepienia sztucznej tęczówki mogą być wykonywane przez niewielu mikrochirurgów posiadających ogromne doświadczenie w kompleksowym leczeniu i rekonstrukcjach przedniego odcinka oka. Dlatego też kwalifikacje do zabiegów i zabiegi są wykonywane w Centrum Okulistyki OKOLUX w Katowicach przez dr n. med. Łukasza Drzyzgę, który posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu schorzeń przedniego odcinka oka od przeszczepów rogówki, poprzez chirurgię jaskry i zaćmy po wszczepy sztucznych soczewek i tęczówek. W celu rejestracji zadzwoń pod nr 533 373 033. Możesz również wysłać swoje zdjęcie oka na nasz email okolux.katowice@gmail.com w celu konsultacji przed zabiegiem.

Przed zabiegiem - pacjent z pełną aniridia w prawym oku

Po zabiegu - ten sam pacjent po wszczepieniu sztucznej tęczówki