Często otrzymujemy pytania o Laserową Korekcję Wzroku od pacjentów, którzy mają problem podobny do Twojego. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania o laserową korekcję wzroku. Gdybyś potrzebował/a bardziej szczegółowych wyjaśnień, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Możesz także obejrzeć film o tym, jak przebiega laserowa korekcja wzroku, klikając tutaj.
Jakie wady wzroku można korygować laserem?
Odpowiada dr n. med. Iwona Rokita-Wala:
Laserem można skorygować wady minusowe do około -10 dioptrii, plusowe do około +6 dioptrii i astygmatyzm do około 6 dioptrii. Mowa oczywiście o korekcji z zamierzeniem usunięcia wady do zera, co oznacza całkowite pozbycie się wady wzroku. U niektórych pacjentów można usunąć nawet większe wady (np. -12 dioptrii) pod warunkiem, że mają wystarczająco grubą rogówkę. Wady powyżej 12 dioptrii korygujemy w OKOLUX najczęściej przy użyciu soczewek fakijnych ICL.
Od jakiego wieku można korygować wady laserem?
Odpowiada dr n. med. Łukasz Drzyzga:
Laserową korekcję wzroku wykonujemy pomiędzy 18. a 60. rokiem życia, dostosowując ją oczywiście do indywidualnych wymagań pacjenta (zawodowe, aktywność itp.) i zmian w oku zachodzących wraz ze starzeniem się organizmu.
Kto wykonuje zabieg?
Odpowiada dr n. med. Iwona Rokita-Wala:
Nasi specjaliści od laserowej korekcji wzroku wykonali ponad 15 tysięcy zabiegów każdy. W Centrum Okulistyki OKOLUX cały proces leczenia, od kwalifikacji, poprzez zabieg i kontrole pozabiegowe jest wykonywany przez tego samego mikrochirurga. Dzięki temu pacjent ma pewność, że to, na co się umawia przy kwalifikacji, jest spełnione. Jesteśmy w tym względzie jedną z nielicznych klinik w Polsce, w większości klinik bowiem inny lekarz kwalifikuje i kontroluje, a inny wykonuje zabieg.
Jaka jest cena zabiegu i czy są jakieś ukryte koszty?
Odpowiada dr n. med. Łukasz Drzyzga:
W Centrum Okulistyki OKOLUX wykonujemy korekcję laserową na najnowszych laserach produkcji szwajcarskiej i niemieckiej (Schwind i Ziemer). W zależności od metody i wielkości wady korekcja za oko kosztuje 3500zł lub 5000zł. W cenę wliczona jest pierwsza kontrola i komplet leków pozabiegowych. Nie ma ukrytych kosztów, tzn. nie stosujemy chwytów przyciągających ceną, po czym okazuje się, że pacjent musi dopłacić za "dodatkowe opcje", takie jak opisane dalej. Korekcja, którą wykonujemy, jest zawsze wykonywana z maksymalną dostępną technologią, tzn. w każdej korekcji jest włączony w standardzie system śledzenia oka (eye tracking), indywidualizacja zabiegu pod kątem aberracji (zniekształceń układu optycznego innych niż wada), kompensacja cyklotorsji (zwiększenie precyzji korekcji astygmatyzmu). Za te opcje w większości konkurencyjnych klinik jest dopłata, która powoduje często podwyższenie ceny zabiegu o 50%.
Jaką metodą jest wykonywana korekcja?
Odpowiada dr n. med. Anna Orlicka-Mosiej:
Dysponujemy wszystkimi uznanymi za najlepsze metodami korekcji, tzn. All-Laser FemtoLASIK, SmartSurfACE i podobne. Metody te umożliwiają uzyskanie optymalnych wyników korekcji i maksymalizują profil bezpieczeństwa zabiegu w porównaniu z metodami starszej generacji, jak PRK czy mechaniczny LASIK.
Czy laserowa korekcja wzroku jest trwała?
Odpowiada dr n. med. Agnieszka Urgacz-Lechowicz:
Metody laserowej korekcji w OKOLUX są zawsze dobierane tak, by zapewnić pełną korekcję wady na całe życie. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z tkanką biologiczną (rogówką), która w ciągu życia może ulegać niewielkim zmianom. U większości pacjentów po laserowej korekcji wzroku nie nastąpi powrót wady. Jest jednak grupa pacjentów, u których częściowa regresja (powrót) wady jest bardziej prawdopodobna. Czynnikami ryzyka regresji wady są wysoka krótkowzroczność i nadwzroczność, cienka rogówka, nieregularna keratometria (krzywizna rogówki), niestabilna wada wzroku, ektazja rogówki, zmiany hormonalne, częste pocieranie oczu. Jak wspomniano wcześniej, regresja to nie powrót do wady sprzed korekcji, a jedynie pojawienie się jej w jakimś stopniu. Jest nieprawdopodobne, by u pacjenta z wadą np. -6 dioptrii doszło do nawrotu wady. Regresja po 10 latach u 30% takich pacjentów może wynosić średnio 1 dioptrię. Mają na uwadze powyższe czynniki i posiadając doświadczenie z wykonanych kilkudziesięciu tysięcy zabiegów korekcyjnych, nasi lekarze tak planują laserową korekcję, by uwzględnić te czynniki i ew. możliwość regresji wady. Posiadamy ponadto możliwość wykonania zabiegów tzw. Xtra, czyli zabiegów, które łączą laserową korekcję z zabiegami zapobiegającymi regresji wady i stabilizującymi rogówkę (np. FemtoLasik Xtra czy LASEK Xtra). Takie zabiegi są szczególnie wskazane w grupach obciążonych możliwością nawrotu wady, czyli w dużych wadach wzroku, cienkich rogówkach, niestabilnych wadach oraz nieregularnych keratometriach (krzywiznach rogówki).
Jak szybko zacznę funkcjonować po laserowej korekcji wzroku?Odpowiada dr n. med. Anna Orlicka-Mosiej:
Po metodzie All-Laser FemtoLASIK pacjenci widzą bardzo dobrze już następnego dnia, osiągając pełną ostrość wzroku. Po metodach tzw. powierzchownych, do których należy SmartSurfACE i LASEK dobre widzenie pacjenci osiągają po około 7 dniach, a do funkcjonowania (pracy) mogą powrócić po około 2-3 tygodniach.
Czy laserowo można skorygować zez?
Odpowiada dr n. med. Iwona Rokita-Wala:
Laserowa korekcja nie zmienia położenia oka, a zatem nie ma wpływu na zeza. Stąd po skorygowaniu wady nieprawidłowe ustawienie oczu pozostanie.
Jakie są przeciwwskazania?
Odpowiada dr n. med. Anna Orlicka-Mosiej:
Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są: ciąża, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne (toczeń, łuszczyca), zaawansowana cukrzyca, ciężki zespół suchego oka, stosowanie retinoidów. Niektóre z nich są tylko czasowe, jak np. ciąża i karmienie piersią - po około 6 miesiącach od zakończenia karmienia można wykonywać korekcję.
Czy można wykonać kwalifikację i korekcję wady tego samego dnia?
Odpowiada dr n. med. Łukasz Drzyzga:
Jak napisałem poprzednio, korekcję wady wykonujemy zawsze w maksymalnej dostępnej technologii tak, by zapewnić maksymalnie precyzyjne leczenie. W tym celu stosujemy system śledzenia oka, czyli tzw. eye tracker. Można go włączyć jedynie wtedy, gdy źrenica nie jest rozszerzona. Z kolei przy kwalifikacji rozszerzamy źrenice, by w pełni zbadać wadę wzroku. Zatem korekcja wady tego samego dnia wymaga wyłączenia eye tracker'a, co z kolei zmniejszałoby dokładność zabiegu. Na to nie możemy sobie pozwolić. Uważaj zatem na kliniki, które oferują korekcję wady tego samego dnia co kwalifikacja, bo system eye tracker to prawdopodobnie jedno z najważniejszych ulepszeń laserów w ostatnich latach, bez których wykonywanie korekcji to jak cofnięcie się technologiczne wstecz o 15-20 lat.
Na dalsze pytania chętnie odpowiemy telefonicznie pod numerem 533 653 303 i na kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku, na którą możesz się umówić telefonicznie lub klikając tutaj. Pamiętaj, że badanie kwalifikacyjne do laserowej korekcji trwa około 2 godzin, a oczy są zakrapiane celem rozszerzenia źrenic. Nie będziesz zatem mógł/a prowadzić samochodu przez około 6 godzin po badaniu. Badanie jest niezwykle precyzyjne i ma na celu ocenę możliwości i bezpieczeństwa laserowej korekcji.
Pozdrawiamy,
Dr n. med. Iwona Rokita-Wala, dr n. med. Anna Orlicka-Mosiej, dr n. med. Agnieszka Urgacz-Lechowicz i dr n. med. Łukasz Drzyzga
- specjaliści od laserowej korekcji wzroku z Centrum Okulistyki OKOLUX - Twój wzrok, nasza pasja.
Email: cokokolux@gmail.com
Email: optyk.okolux@gmail.com
OKOLUX w Radlinie
ul. Rybnicka 64
44-310 Radlin
OKOLUX w Katowicach
ul. Braci Mniejszych 4/2
40-754 Katowice
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 10:00-21:00
Email: cokokolux@gmail.com
Email: okolux.katowice@gmail.com
Kontakt i rejestracja telefoniczna
tel. 533 373 033
mail: cokokolux@gmail.com
Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
ul. Braci Mniejszych 4, 40-754 Katowice
- odpowiedzi na najczęstsze pytania - zobacz poniżej