Stożek rogówki

Korekcja za pomocą soczewek hybrydowych lub twardych.

Stożek rogówki to choroba degeneracyjna, w której rogówka ulega postępującemu ścieńczeniu i uwypukleniu (stąd nazwa stożek).

Rogówka jest najbardziej zewnętrzną przezroczystą strukturą oka, przez którą promienie świetlne wpadają do wnętrza oka i są załamywane. U zdrowych ludzi rogówka praktycznie nie zmienia swojego kształtu i grubości przez całe życie. W przypadku stożka rogówki dochodzi do postępującego ścieńczenia rogówki blisko jej szczytu i następowego uwypuklenia, co powoduje, że narasta wada minusowa (krótkowzroczność) i jednocześnie powiększa się astygmatyzm.

Początkowo wada może być korygowana okularami lub soczewkami kontaktowymi miękkimi. W końcu dochodzi do takiego zniekształcenia rogówki, że okulary i miękkie soczewki nie dają satysfakcjonującej korekcji. Wówczas uzyskanie pełnej ostrości wzroku jest możliwe po dobraniu specjalnych soczewek dla stożka, tzw. soczewek hybrydowych lub soczewek twardych. Dobór takich soczewek wymaga dużego doświadczenia, odpowiedniego zaplecza diagnostycznego (keratograf, pachymetr, OCT) i posiadania zestawów próbnych soczewek. Poświęcenie jednak czasu na dobranie odpowiednich soczewek przynosi często świetne efekty i umożliwia funkcjonowanie wzrokowe w życiu zawodowym i prywatnym. Umożliwia także uniknięcie przeszczepu rogówki lub odsunięcie decyzji o przeszczepie rogówki.

W Centrum Okulistyki OKOLUX doborem soczewek hybrydowych oraz miękkich zajmuje się dr n. med. Sławomir Kuczkowski, posiadający wieloletnie doświadczenie poparte wieloma certyfikatami ukończonych kursów oraz rzeszą zadowolonych pacjentów.

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
ul. Rybnicka 64, 44-310 Radlin

Kontakt i rejestracja telefoniczna

tel. 533 888 758
mail: cokokolux@gmail.com

UMÓW WIZYTĘ

Dr n. med. Sławomir Kuczkowski

SPECJALISTA CHORÓB OCZU, MiKROCHIRURG

UMÓW WIZYTĘ

POZNAJ BLIŻEJ

REJESTRACJA

Rejestracja: Radlin 533 888 758 Katowice 533 373 033

Centrum Okulistyki Klinicznej OKOLUX
i Salon Optyczny
w Katowicach