Email: cokokolux@gmail.com
Email: optyk.okolux@gmail.com
OKOLUX w Radlinie
ul. Rybnicka 64
44-310 Radlin
OKOLUX w Katowicach
ul. Braci Mniejszych 4/2
40-754 Katowice
Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 10:00-21:00
Email: cokokolux@gmail.com
Email: okolux.katowice@gmail.com
Czym jest AMD?
AMD (Age-related Macular Degeneration)- zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem występuje w dwóch postaciach: suchej (80–90% chorych) oraz wysiękowej (10–15% chorych). Plamka żółta znajduje się w centralnym punkcie naszego oka, przez co stanowi element odpowiedzialny za widzenie centralne (ostre widzenie). Degeneracja plamki żółtej występuje najczęściej u osób po 50-tym roku życia i wiąże się z zaburzeniami widzenia utrudniającymi wykonywanie codziennych czynności. Przyczyna zwyrodnienia plamki nie jest w pełni wyjaśniona. Uważa się, że choroba powiązana jest ściśle z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi.
Objawami AMD są pogorszenie widzenia, zauważalne zwłaszcza przy czytaniu (niemożliwe staje się przeczytanie mniejszych liter), zniekształcone widzenie linii prostych, rozmycie krawędzi oglądanych przedmiotów, widzenie wyblakłych kolorów, mogą także pojawić się zniekształcenia obrazu. Pacjenci z początkowymi zmianami na dnie oczu lub taką chorobą w rodzinie powinni systematycznie (raz w tygodniu) wykonywać test Amslera - prosty test samokontroli z siateczką, jak przedstawiono na obrazkach poniżej.
Formy choroby
Postać sucha (nieneowaskularna) - cechuje się powolnym postępem choroby. Pogorszenie ostrości wzroku następuje stopniowo (w ciągu miesięcy lub lat). Za główną przyczynę tego typu zaburzenia uznaje się druzy, czyli żółte złogi gromadzące się pod powierzchnią tkanki, które prowadzą do zaniku komórek nerwowych.
Postać wysiękowa (neowaskularna) - z początku chory zauważa podczas czytania, że litery „falują”, z czasem jednak w centralnym polu widzenia pojawia się nagle duża szara lub czarna plama, która uniemożliwia czytanie i widzenie z bliskiej odległości. Jest to wywołane uniesieniem siatkówki, pod którą utworzyły się nowe, patologiczne naczynia krwionośne. Nowoutworzone naczynia krwionośne mają cienkie ścianki, przez które przedostaje się surowica krwi. Gdy ścianki naczynia pękną – krew rozlewa się pod siatkówką – dając u chorego objaw szarej lub czarnej plamy w centralnym polu widzenia.
Do diagnostyki AMD służą nam:- Podstawowe badanie okulistyczne wraz ze szczegółową oceną dna oka,- OCT plamek (inaczej Tomografia Komputerowa Oczu - ale przy użyciu lasera, a nie promieni Rentgena) - Angio-OCT (zaawansowana Tomografia Komputerowa Oczu uwidaczniająca naczynia) - dzięki obecnej technologii i bezinwazyjności tego badania, wyparło ono w większości przypadków potrzebę wykonywania angiografii fluoresceinowej
- Angiografia Fluoresceinowa - badanie z podaniem kontrastu do żyły i wykonaniem zdjęć dna oka
Metody leczenia AMD
W chwili obecnej nie ma lekarstwa na AMD suche, jednak stosując odpowiednie preparaty witamin i mikroelementów można zmniejszyć ryzyko progresji początkowego AMD do jego fazy zaawansowanej lub do postaci mokrej.
W przypadku postaci wysiękowej AMD stosujemy iniekcje (zastrzyki) doszklistkowe z preparatów anty-VEGF (zastrzyk jest niebolesny, wykonywany z znieczuleniu miejscowym w warunkach sterylnych). Obecnie wzrok udaje się uratować u ponad 50% pacjentów więcej niż przed erą tych leków. Ich zadaniem jest zahamowanie wzrostu nieprawidłowych (patologicznych naczyń), wchłonięcie przesięku i w rezultacie przywrócenie siatkówki oka do jej normalnego położenia.
Inhibitory VEGF dostępne obecnie w Polsce podawane w postaci iniekcji doszklistkowych to (wszystkie dostępne w Centrum Okulistyki OKOLUX):- Lucentis- Eylea
Wybór leku (inhibitora VEGF = anty-VEGF), ilość wstrzyknięć, odstępy pomiędzy zabiegami i czas trwania kuracji ustala lekarz specjalista.
Iniekcje doszklistkowe to zastrzyki wykonywane do wnętrza gałki ocznej (komory ciała szklistego). Zastrzyki do oka podaje się w znieczuleniu miejscowym, więc są bezbolesne dla pacjenta. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, sterylnych w sali zabiegowej. Warto dodać, że preparaty anty-VEGF są stosowane również poza AMD w zaawansowanych zmianach cukrzycowych oczu oraz w innych postaciach przebiegających ze wzrostem patologicznych naczyń w siatkówce.
Rezultaty jakich można się spodziewać są uzależnione od rodzaju choroby oraz czasu jej trwania. Możliwe jest zahamowanie postępu utraty wzroku lub jego poprawa. W większości przypadków wskutek wchłonięcia się płynu dochodzi do poprawy ostrości wzroku. Stopień poprawy zależy także od tego, jak długo trwa choroba. Dlatego istotne jest, by po zdiagnozowaniu postaci wysiękowej jak najszybciej rozpocząć terapię zastrzykami z preparatów anty-VEGF, by nie dopuścić do trwałych uszkodzeń siatkówki.
Po wstrzyknięciu roztworu pacjent jest badany przez lekarza, zakłada mu się sterylny opatrunek i zaraz po tym może on opuścić gabinet zabiegowy. Po zabiegu przez kilka dni oko może być lekko zaczerwienione i bardziej wrażliwe. Po zabiegu zostają zapisane leki działające profilaktycznie przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
W Centrum Okulistyki OKOLUX iniekcje doszklistkowe preparatów anty-VEGF wykonuje dr n. med. Dorota Śpiewak - wybitna specjalistka zajmująca się tematyką AMD od wielu lat i posiadająca na swoim koncie kilkanaście tysięcy wykonanych zastrzyków doszklistkowych. Kliknij i zobacz informacje o dr n. med. Dorota Śpiewak.